Blog Details

YEMEK MASANIZ HANGİSİ OLMALI; MERMER Mİ? MASİF Mİ?

Ailenize ve misafirlerine yapacağınız lezzetli yemekler kadar, onların nasıl sunulduğu da önemlidir. Eskisi gibi büyük yemek odalarımız bulunmasa da şık bir yemek masası takımı ile bu eksikliği büyük oranda giderebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için evinizin durumuna ve bütçenize göre bir yemek masası ve sandalyeler seçebilirsiniz.

Yemek Masası Nasıl Olmalıdır?

Yemek masası seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey masanın üretildiği malzemedir. Yemek masası denilince aklımıza ilk masif ahşap modeller gelmektedir. Ancak günümüzde çok çeşitli yemek masası modelleri de bulunmaktadır. Örneğin mermer, cam, melamin gibi modellerde oldukça tercih edilmektedir. Bu modelleri düşündüğünüzde evinize ve size en çok hitap eden modeli tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz yemek masasının diğer mobilyalarla da uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Yemek masası tercihlerimizde modasını hiç kaybetmeyen masif ahşap modeller ve özellikle son yıllarda çok tercih edilen mermer modeller ön plana çıkmaktadır.

Masif Yemek Masaları

Ahşap malzemeler bulunması kolay, işlemesi ve şekil alması kolay olduğu için çoğu zaman tercih sebebi olmuştur. Her tür stil ile uyum gösterebilmektedirler. Özellikle rustik stil veya country stil dizaynlarda ahşap kullanımı çok yaygındır.

Ahşabın doğal, uzun ömürlü ve sıcak bir hava katmasından dolayı evlerde çok sık rastlanmaktadır. Masif ağaç, lake masa tablaları hemen hemen her mobilya ile uyumu kolay olduğundan elinizdeki seçeneklerinizi arttıracaktır. Kütük ağaçlar ile yapılmış ham masalar ise kendi doku ve estetiklerini daha iyi yansıtacaktır.

Ancak ahşabın doğal malzeme olması ve işçiliğinin zor olması gibi sebeplerden dolayı diğer malzemeli ürünlere göre fiyatları daha yukarılara çekilmektedir. Ahşap ürün seçmeyi düşünürseniz fiyat karşılaştırması yapmalısınız.

Mermer Yemek Masaları

Bizim mutfak ve banyoda göremeye alışkın olduğumuz mermer, son yıllarda salonlarda da görülmeye başlamıştır. Kesiminin ve şekil almasının kolay olması, tek renk veya alaşım ile karıştırıp renk seçeneklerinin artırılabilir olması mermere olan tercihi arttırmıştır. Özellikle klasik, endüstriyel, country, retro gibi tarzların vazgeçilmezleri arasında da yer alan mermer masalar, etrafa yaydığı ihtişam ve estetik ile salonun görünümünü tamamlayan doğal materyallerden biri olmuştur. Özellikle gösterişli bir yemek masası oluşturmak isteyen kişilerin tercih ettiği mermer, üzerine herhangi bir örtü ya da kaplama gerektirmeden ortamın havasını tamamlamaktadır.

Doğal malzemeler ile oldukça güzel bir uyum sağlayan mermer masa modelleri metal tarzlar ile de güzel bir uyum yakalamaktadır. Krom, Pirinç Eskitme, Bakır, Altın Kaplama mermer masalara ihtişam katan diğer estetik yan unsurlardandır. Metal tarz mermer masa ayakları ise genelde yaygın olarak paslanmaz çelik krom olarak kullanılmakta…


Ayrıca mermer masa tablası ile ahşap ayaklar da son derece şık ve birbirine uyum gösterir. Mermer mi yoksa masif mi arasında kararsız kalacağınız zamanlarda tavsiyemiz; yandaki görselde olduğu gibi kombinlenen yemek masasını tercih etmenizdir. 

Geleneksel tercih listemizin başında olan masif ahşap masalar listede ilk yerini korurken, yenilik arayan, evinde ihtişama önem veren kişilerin mermer masaları da deneyebilecekleri, evlerinin havasını değiştirecek farklı tasarımlara da göz atmalarını tavsiye ederiz.

 

 

WhatsApp Chat
WhatsApp İletişim Hattı

Login

Lost your password?