Blog Details

TAMAMLAYICI MOBİLYALAR NASIL SEÇİLMELİDİR?

 Koltuk takımları, oturma grupları, köşe takımları evlerimizin vazgeçilmezleri arasındadır. Alırken bin bir türlü zahmete gireriz; kalitesini, fiyatını uyumunu araştırırız. Çünkü evimiz bizim yaşam alanımızdır. Ne kadar şık ve zarif olursa kendimizi o kadar mutlu hissederiz. Bu mutluluğu yakalamak içinde koltuk takımlarımızın ve oturma gruplarımızın tamamlayıcısı olan aksesuarların uyumu ve şıklığı da bizim için önemlidir. Küçük detayların büyük zevkler barındırdığını rengarenk minderlerden, zarif bir lambaderden, göze batmayan servis sehpasından anlayabiliriz.

Evimizin havasını değiştiren, küçük dokunuşlarla büyük mutluluklar veren lambalar, tablolar, sehpalar, kitaplıklar, çiçekler tamamlayıcı mobilyalardır. Bu mobilyaların yanında evin olmazsa olması perdeler, avizeler, abajurlar ve duvar saati de tamamlayıcı mobilyalar diyebiliriz.

 

Tamamlayıcı Mobilya Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Herhangi bir tamamlayıcı ürün alırken en başta göz önünde bulundurmanız gereken; yaşam tarzınız, kişisel özellikleriniz ve evinizdeki mobilyaların renk ve özellikleridir.  Salonunuzu klasik, modern, sade veya romantik tarzda döşemek istediğinize karar vermelisiniz. Örneğin evinizde konsol, dresuar, kitaplık gibi mobilyalar varsa klasik aksesuarlara, dekoratif tabak ve biblolara ihtiyacınız olacaktır.  Dantel ve çiçek desenli kırlentler, perdeler seçerseniz Romantik bir tarz yakalamış olursunuz. Özellikle mobilya örtülerinde kullanılan çicek ve desenler romantik tarzınızı tamamlayacaktır. Modern tarz seçimlerde sadelik ön plandadır. Özellikle duvar saatlerinde ve biblolarda sadelik ve şıklık bu tarzınızı destekleyecektir.

Tek bir tarzı seçmek zorunda değilsiniz. Sade ve düz renklerde seçilmiş koltuk takımlarınızı renkli ve çiçekli kırlentler ile tamamlayabilirsiniz. Klasik bir salonu modern bir lambader ile tamamlayabilirsiniz. Dar ve küçük bir odanız varsa büyük mobilyalar koymak yerine puf, bank ve koltuk ile süsleyebilirsiniz.

 

Renk Önemli

Evin daha resmi odaları olan salon ve yemek odasında tamamlayıcı renklerin kullanılması tercih edilmelidir. Örneğin; yeşil-kırmızı, mor-sarı, mavi-turuncu gibi. Bu renkler ile birbirini tamamlayan aksesuarlar gözleri yormaz ve odanın enerjisini ortaya çıkarır.

Birbirine benzeyen renkler dediğimiz; sarı-yeşil, mavi-mor, kırmızı-turuncu gibi renklerde aksesuarlar  ise daha çok yatak odası, oturma odası, banyo gibi yerlerde kullanılmalıdır.

Renk seçerken evinizin işlevi de sizi yönlendirir. Örneğin yazlığa aldığınız bir zigon sehpa ile oturduğunuz eve aldığınız zigon sehpa arasında fark olacaktır. Ya da dağ evinde yeşilliklerin içinde yapılan bir dekorasyon ile apartman katında kullanılacak dekorasyon farklı olacaktır. Mekan da sizi olabildiğince yönlendirecektir.

 

 Küçük ayrıntıların büyük etkiler oluşturacağı evinizde aksesuarlarınızın sizi ve evinizi yansıtmasına dikkat etmelisiniz. Zaman zaman evinizde yapacağınız küçük dokunuşlar hayatınıza tat katacaktır.

 

 

 

 

WhatsApp Chat
WhatsApp İletişim Hattı

Login

Lost your password?